Státní maturita 2018
Jak bude vypadat státní maturita v roce 2018? Seznamte se s obsahem státní i profilové maturity, stáhněte si vzorové i ostré testy CERMAT, zjistěte informace o termínech, obsahu a kritériích hodnocení společné části státní maturity pro letošní rok. Jak postupovat v případě, že maturitu neuděláte, jak a kde požádat o přezkoumání průběhu a výsledku zkoušky, jak je to s opravnými zkouškami. Podívejte se na videonávod Jak udělat maturitu na našem YouTube kanále.
Status studenta 2018 - do kdy jste studenty po maturitní zkoušce?
Status studenta je pojem, který zahrnuje všechny studentské výhody. Zdravotní pojištění hrazené státem, úlevy na daních, studentské slevy na dopravu a další. V praxi ho upravuje 7 zákonných norem, jejichž bludištěm vás provede náš článek.
Jak vybrat vysokou školu napoprvé
Podle statistik jednotlivých škol v průběhu studia odpadne až polovina studentů. Podle dotazníků spokojenosti by mnoho dalších studentů a absolventů zvolilo jiný obor. Důsledky: Ztráta času, zbytečné placení za překročení doby studia, frustrace nebo práce v jiném oboru, než byl ten studovaný. Řešení? Studijní plány, reference a prostupnost studia řešte už teď.
Jak vyplnit přihlášku na VŠ, VOŠ
28. 2. 2018 uzavírá příjem přihlášek přes 40 fakult veřejných vysokých škol. Nezapomeňte podat svou přihlášku včas, konkrétní termíny uzávěrky přihlášek, přijímaček 2018 nebo dnů otevřených dveří najdete na http://vysokeskoly.com/kalendar-akci-1/. Víte, jak správně vyplnit přihlášku? Všechny informace k podání přihlášky i s návodem na její vyplnění najdete v našem článku.
Kam po maturitě: na jazykové pomaturitní studium
Pokud se nedostanete na žádnou vysokou školu, nezoufejte. Jsou i jiné možnosti, jak plnohodnotně využít svůj čas. Řeč je o pomaturitním studiu jazyků, ve kterém vám zůstane zachován status studenta. Toto studium zná téměř každý, ale informací o něm má většina lidí málo. Proto si pojďme tento typ studia více přiblížit.
Video návody: Jak se dostat na nejžádanější obory a udělat maturitu
Čekají vás přijímačky nebo maturita a jste zahlceni informacemi? Připravili jsme pro vás přehledná videa, kde najdete vše, co jste potřebovali vědět.
Absolventi, studenti a nezaměstnanost
Můžete jako absolventi či studenti dosáhnout na podporu v nezaměstnanosti? Ano, ale pouze v případě, že jste v posledních 2 letech měli důchodové pojištění při zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, a to po dobu 12 měsíců.
Přehled udělovaných titulů VŠ a VOŠ ČR
Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy titulů? Pokud vás zajímá, jak může být doktor medicíny doktorem, přestože se jedná o magisterský stupeň studia, nebo jaký je rozdíl mezi Ph.D. a PhDr., objasnění naleznete v následujícím přehledu.
Nové číslo časopisu KamPoMaturite.CZ online
Dubnové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ se chystá do maturitních ročníků středních škol. Pokud jste studenti třetích ročníků, číslo se na vás nedostalo nebo si chcete časopis zdarma stáhnout či prolistovat, máte už teď možnost na www.Casopis.KamPoMaturite.cz.
Jak zvládnout maturitu BEZ STRESU
Než se do toho pustíte, ujasněte si hlavně cíl akce. Chcete „jen“ udělat maturitu, nebo vám výsledky mají pomoci dostat se na vysokou?
Mohlo by vás zajímat:
Přečtěte si článek, které učebnice a knižní novinky vám doporučujeme pro přípravu na maturitu
Podívejte se na online maturitní kurzy.
Vyzkoušejte rychlokurz k maturitě v podobě online testů
Rozcestník: Kam po škole?
Zvážili jste, kam se vydat po maturitě? Shrnujeme hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností.
Zkouškové a pololetí? Se Seminárkami není problém
První lednový týden neznamená jen nový rok, ale také začátek zkouškového období pro vysokoškoláky a pololetního zkoušení a psaní písemek pro středoškoláky. Ať už se pečlivě připravujete, nebo učení necháváte na poslední chvíli, nezapomeňte nahlédnout do naší databáze a stáhnout si materiály, které se vám budou hodit.
Stáhněte si aplikaci Adresář škol
Pokud se rozhodujete kam po maturitě, uvažujete o jazykovém kurzu nebo autoškole, bude se vám hodit kompletní přehled škol. Teď je můžete mít vždy aktualizované ve svém telefonu. Stáhněte si zdarma novou aplikaci Adresář škol. Ke stažení na Google play i App Store.
Zkrácené VŠ studium pro absolventy VOŠ
Vyšší odborné školy v mnoha případech nenabízí "jen" titul DiS. U mnoha z nich můžete pokračovat ve zkráceném studiu na vysoké škole nebo dokonce získat titul DiS. a Bc. najednou - obvykle vás to stojí jen rok navíc. V článku najdete školy, které tyto možnosti přímo nabízí, vysoké školy vám ale mohou na vyžádání uznat předměty i z ostatních vyšších odborných škol. Otázkou zůstává, jak se bude zkrácené studium vyvíjet po vydání standardů Akreditační komise - čtěte dále v článku.
Šance u přijímaček: u nejžádanějších oborů stále pod 20 %
V roce 2013 pravděpodobnost přijetí na vysokou školu vzrostla na 80,8 %, stále je ale pod úrovní roku 2010, kdy se na vysokou dostalo 82 % zájemců. Navíc, jak můžete zjistit v našem článku, u nejžádanějších oborů je šance stále velmi nízká.
Za studiem do zahraničí: jak na to
Čeští studenti se ve svých vzdělávacích ambicích nemusí zdaleka omezovat jen na Českou republiku. Dnešní otevřený svět vám nabízí možnost vydat se za studiem do řady zemí světa a absolvovat tam celý studijní program nebo jeho část. Výhody studia v zahraničí jednoznačně převládají nad nevýhodami a dosáhnout ho není vůbec tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Máte zájem? Čtěte dál.
Práce zdarma pro fanoušky Seminárky.cz
Studium někdy není opravdu hračka a vyplatí se proto spojit své síly. Přes 24 000 studentů si už svůj tým vybralo a jako uživatelé portálu Seminárky.cz si vzájemnou spoluprací usnadňují učení a zpříjemňují školní léta. Přidejte se k nim nyní i vy a společně kopejte za Seminárky.cz – nově navíc uživatelé, kteří jsou i našimi fanoušky na Facebooku, získají jednu placenou práci z databáze zdarma!
Studentské soutěže a ceny: soutěžte (nejen) s diplomkami!
K úspěšnému zvládnutí a zakončení studia nepotřebujete jen projít řadou zkoušek a testů, ale napsat také množství prací a hlavně tu závěrečnou. Investovaný čas a energie se však nemusí zúročit jen ve známkách a diplomu. Pro studenty je otevřena řada soutěží, které mohou vynést publikování práce nebo odměnu, často finanční. Měli byste zájem? Čtěte dál.
Seminarky.cz: přes 6000 prací zdarma
Na www.Seminarky.cz a www.Ctenarsky-denik.cz už najdete přes 6000 prací zdarma a další přibývají. U placených prací si nově můžete vybrat z pěti variant: platby kredity, převodem, službou PaySec, mobilem nebo kartou. Přijďte si k nám pro podklady k seminárkám, maturitní otázky a další práce, nebo své práce vložte a přivydělejte si!
Sáhněte po profesionálních pracích na Seminárky.cz
Seminárky shromažďují především studentské práce, ale v naší databázi najdete také materiály zpracované odborníky, kteří se v dané oblasti nebo tématu profesně pohybují. Abyste jich mohli využít co nejlépe, připravili jsme pro vás tento rozcestník. Přes něj se snadno a bez zbytečných průtahů dostanete k profi pracím z předmětu, který vás zajímá.
Jak přežít 1. rok studia na VŠ? Máme rady a tipy z první ruky
Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, přístup vyučujících… Aby vaše „aklimatizace“ proběhla rychle a bez problémů, zeptali jsme se současných vysokoškoláků, jaké jsou jejich rady a tipy pro první ročník.
Jak správně citovat
Seminární práce obvykle nevisí ve vzduchoprázdnu, ale využívá informace, argumenty nebo názory získané z dalších zdrojů. Dobrá práce s odkazy na literaturu a citacemi je nejen klíčovou součástí autorské etiky a formálních publikačních zásad, ale dokonce nám ji ukládá i zákon. Než svoji seminárku odevzdáte, přesvědčte se proto, že je dokonalá i v tomto směru. Společně s portálem www.Seminarky.cz vám poradíme, jak na to.
Kam po škole: podnikat
U absolventů se očekává, že budou „sbírat zkušenosti“ případně se dále vzdělávat. Pokud ale máte nápad, alespoň základní ekonomické znalosti a něco organizačních schopností, nenechte se tím nijak omezovat. Pomineme-li podnikatelský nápad, plán, rozvahu a další důležité analýzy předcházející vašemu případnému podnikání, máte všechny potřebné informace?
Životopis a motivační dopis
Životopis by v ideálním případě měl být přizpůsoben každé konkrétní pracovní nabídce. Při popisu vaší dosavadní praxe totiž můžete vypíchnout činnosti, které jsou uvedeny v daném inzerátu a tím zůstat v sítu personalisty. Totéž samozřejmě platí pro motivační dopis.
Kam po škole: do práce
Hledáte práci? Víte co, kde, kdy, jak a za kolik chcete dělat? Odpověď na většinu otázek už určitě znáte, ale nezaškodí si informace shrnout.
Školský zákon "v překladu": slovníček pojmů
Víte, jak je to podle školského zákona s omluvami, přijímacím řízením, lhůtami nebo třeba odkladem povinné školní docházky? Máme pro vás "překlad" zákona po novele - nejdůležitější pojmy zákona jsme vypsali a seřadili podle abecedy.
Seminárky.cz: připravte se na další práce zcela zdarma
Seminárky.cz za 12 let existence nashromáždily přes 19 000 prací z mnoha oborů a nejrůznějších typů od českých a slovenských studentů. U každé nové práce autorizační tým zkoumá, zda není celá nebo z větší části volně dostupná jinde na internetu. Chráníme tak vás, naše uživatele, abyste za peníze stahovali jen unikátní materiál. Zároveň odměňujeme jen ty autory, kteří vkládají originální práce.
Chcete jít na vyšší odbornou školu?
Máte maturitu, chtěli byste prohloubit kvalifikaci, ale na vysokou ani do praxe se nechystáte? Chcete zjistit všechno o vyšších odborných školách? Nebo potřebujete zjistit možnosti studia a porovnat je s vysokými školami? Vše zjistíte v adresáři VyssiOdborneSkoly.com.
Pět rozhovorů s vedením soukromých vysokých škol
Dr. Bohuslava Šenkýřová, rektorka Vysoké školy finanční a správní, prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc., rektor Metropolitní univerzity Praha, Ing. Marek Beránek, ředitel Unicorn College, doc. RNDr. Josef Benda, CSc., prorektor Bankovního institutu vysoké školy a prof. Ing. Milan Žák, CSc., rektor Vysoké školy ekonomie a managementu, odpovídali na naše otázky k soukromým vysokým školám a vývoji vysokého školství. Rozhovor si můžete přečíst také v dubnovém čísle časopisu KamPoMaturitě.CZ (zdarma si jej stáhnete zde).
Akademický slovník
Jaké to je být plážovým plavčíkem v USA?
„Fyzicky, psychicky i finančně náročné“, říká Jakub Zaoral, student provozně ekonomické fakulty ČZU, který tam byl jako účastník programu Work and Travel. „Pak když se to rozjede, tak už je to v pohodě a je to fakt super.“
V Austrálii na studium vyděláte
Studenti se vydávají do Austrálie s představou dlouhých prázdnin plných surfování, focení klokanů a přátelení s pohodovými Australany. A nabídka agentur jejich sny jen podporuje. Zájemci mohou kombinovat akvalungové potápění se studiem anglického jazyka, naučit se pilotovat airbus či strávit semestr na australské střední škole.